Tule mukaan vapaaehtoistoimintaan

Vapaaehtoistoiminta on Vantaan seurakunnissa osa kirkon laajempaa vapaaehtoistyötä. Voit kirkon yhteisen vapaaehtoistyo.fi-sivuston ja seurakuntien omien sivujen kautta löytää itsellesi parhaiten sopivan vapaaehtoistyön ja tavan osallistua.

Vapaaehtoinen toimii tavallisen ihmisen tiedoilla ja taidoilla, omien voimavarojensa mukaan. Vapaaehtoiset haastatellaan ja perehdytetään tehtävään. Vapaaehtoisille järjestetään koulutusta ja virkistystoimintaa.

Ajankohtaista 

Vapaaehtoistyön peruskurssi Kaunisniemen leirikeskuksessa Lopella 1.-2.2.2020

Oletko hiljattain aloittanut vapaaehtoisena tai pohditko vielä olisiko vapaaehtoistyö sinun juttusi?Tule mukaan Kaunisniemen leirikeskukseen oppimaan lisää vapaaehtoistyöstä, tutustumaan muihin asiasta kiinnostuneisiin ja pohtimaan onko Vantaan seurakuntien vapaaehtoistehtävissä itsellesi sopivaa. Kannattaa muistaa, että otamme mielellämme vastaan myös uusia tehtäviä, joita ehdotat. Ilmoittautumiset viimeistään 24.1. webropol-linkin kautta 

 https://link.webropolsurveys.com/EP/261CD790B9A00263

Lisätiedot tarja.korpela@evl.fi ja natasa.stambej@evl.fi 

 

Vantaan seurakunnissa voi toimia vapaaehtoisena muun muassa:

  • nikkaristina ja kyläseppona auttamassa kodin pienissä huolto-ja korjaustöissä

  • kerhon- ja ryhmänohjaajana erilaisissa lasten, nuorten, aikuisten ja vanhusten kerhoissa

  • kahvilassa keittöhommissa ja kassalla

  • messussa avustajana, tekstinlukijana ja kolehdinkerääjänä

  • lipaskerääjänä Yhteisvastuukeräyksessä tai muussa kirkon kampanjassa

  • tapahtumien järjestäjänä, kahvienkeittäjänä, roudaajana

  • vanhusten apuna ja ulkoiluseurana lähimmäispalvelussa

  • käsityöryhmässä kutomassa avun tarpeessa olevien hyväksi Vantaalla ja maailmalla

Lisää tietoa ja muita avoinna olevia Vantaan seurakuntien vapaaehtoistehtäviä löydät vapaaehtoistyo.fi-sivulta.

 

Katso avoimet vapaaehtoistehtävät alta:

Voit etsiä vapaaehtoistehtäviä myös seurakunnastasi:

 

Ota yhteyttä:

Vapaaehtoistyö Vantaalla

Tarja Korpela puh. 050 3888501 tarja.korpela@evl.fi

 

Seurakunnat

Hakunilan seurakunta
Heli Leskinen, diakoni, p. 050 468 6410, heli.leskinen@evl.fi
Harri Nurminen, aikuis- ja vapaaehtoistoiminnan pappi, p. 050 354 7648, harri.nurminen@evl.fi

Hämeenkylän seurakunta
Matti Hyry, kappalainen, p. 050 491 0954, matti.hyry@evl.fi

Korson seurakunta
Jani Vanhala, aikuistyön pastori, p. 050 310 7032, jani.vanhala@evl.fi

Rekolan seurakunta
Irma Liljeström, diakoni, p. 050 553 8459, irma.liljestrom@evl.fi

Tikkurilan seurakunta
Päivi Mäkinen,  vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, p. 050 548 6078, paivi.makinen@evl.fi

Vantaankosken seurakunta
Nataša Stambej, vapaaehtoistoiminnan koordinaattori p. 050 588 3355, natasa.stambej@evl.fi

Vanda svenska församling
Heidi Salminen, diakoni, p. 050 330 1828, heidi.salminen@evl.fi

Tekstilogo: vapaaehtoistyo.fi / löydä oma vapaaehtoistyösi