Uutislistaukseen

Kesän suosituin hääpäivä Vantaan kirkoissa on 2.8.

Tälle kesäkaudelle (1.5.–30.9.2025) häävarauksia Vantaan kirkkoihin on tehty yhteensä 111.

Vihkipari ja pappi alttarilla.

Kuva: Heikki Heikurinen

Vinkki häitä 2026 suunnitteleville: toukokuun ajat Vantaan Pyhän Laurin kirkkoon jo varattavissa.

Suosituin avioliittoon vihkimisen päivä Vantaan kirkoissa kesällä 2025 on lauantai 2.8., jolloin alttarille astelee yhdeksän paria.

Yleisesti ottaen lauantait ovat suosituimpia päiviä pitää kirkkohäitä. Perjantaisin järjestetään myös häitä. Yksittäisiä vihkimisiä on muinakin viikonpäivinä.

Avioliittoon vihkimiset Vantaan kirkoissa kesällä 2025 ajoittuvat kuukausittain seuraavasti:

  • toukokuu 28 kpl
  • kesäkuu 14 kpl
  • heinäkuu 27 kpl
  • elokuu 28 kpl
  • syyskuu 14 kpl

Toukokuun suosio on kasvanut viime vuosina hääkuukautena. Elokuu on ollut suosittu pitkään. Juhannushäitä Vantaan kirkoissa ei ole ollenkaan.

Vantaan Pyhän Laurin kirkon häävarausten koordinoinnista vastaava Tikkurilan seurakunnan pappi Sanna Heikurinen arvelee, että toukokuun suosio saattaa selittyä juhlapaikkojen paremmalla saatavuudella.

– Kesäkuun vähäisempiä vihkimääriä selittää osittain juhannus, jolloin häitä ei nykyään suosita. Elokuun suosio perustuu kokemukseen siitä, että ihmiset ovat tuolloin usein jo pitäneet lomansa ja käyneet mahdollisilla matkoilla. Oman vihkipäivän valintaan ja suunnitteluaikatauluihin liittyy monia muuttuvia tekijöitä kuten erilaiset kesätapahtumat, lähipiirin muut juhlat, hääparille tärkeät päivämäärät tai parille tärkeä vuodenaika, Heikurinen kertoo.

 

Vantaan Pyhän Laurin kirkko on suosittu myös muiden kuin vantaalaisten vihkikirkkona

Vantaan ylivoimaisesti suosituin vihkikirkko on keskiajalta periytyvä Vantaan Pyhän Laurin kirkko, johon on varattu 94 häät tälle kesäkaudelle.

Sanna Heikurinen kertoo, että Pyhän Laurin kirkko tuntuu vetoavan vihkipareihin sen historiallisuuden ja juhlallisuuden vuoksi.

– Monella vihkiparilla on myös jokin aiempi side kirkkoon, sillä se saattaa olla heidän oma kastekirkkonsa tai rippikirkkonsa. Vihkiparin vanhemmat tai muut sukulaiset ovat saattaneet mennä myös naimisiin saman alttarin äärellä. Tässä näkyy perinteiden kunnioitus, yhteys sukupolvien välillä ja tutun kirkon merkityksellisyys, Heikurinen sanoo.

Kirkoissa järjestettävät vihkimiset ovat moninaisia vierasmäärältään. Kesän vihkimisissä on tilaisuuksia, joissa paikalla ovat hääparin lisäksi vain seurakunnan puolesta tulevat tilaisuuden todistajat ja toisaalta on yli 100 vieraan tilaisuuksia.

Kaikki vihkimiset eivät suinkaan tapahdu kirkoissa. Kirkollisia avioliittoon vihkimisiä ja avioliiton siunaamisia järjestetään myös muissa juhlapaikoissa kuin kirkoissa sekä lähikuntien kirkoissa tai esim. lapsuuden kotiseudun kirkossa.

– Kesäajalla kolmasosa Pyhän Laurin kirkon vihkipareista tulee Vantaan ulkopuolelta. Tätä selittänee pääkaupunkiseudun ja lähikuntien muuttoliikenne eli moni pareista on saattanut aiemmin asua Vantaalla. Joidenkin parien kohdalla suurin osa juhlavieraista asuu pääkaupunkiseudulla, minkä vuoksi vihkiminen ja juhla on helpompi järjestää täällä. Tänä kesänä on aiempaa enemmän espoolaisia vihkipareja, mikä selittynee Espoon tuomiokirkon remontilla.

Pyhän Laurin kirkossa on parhaimmillaan lauantaisin seitsemän vihkimistä. Ensimmäinen tilaisuus alkaa klo 11.30 ja viimeinen tuore vihkipari astelee kirkosta loppumusiikin soidessa n. klo 17.30.

 

Kesähäät ehtii vielä järjestää

Vapaita vihkiaikoja löytyy vielä kesähäitä varten. Vantaan Pyhän Laurin kirkkoon vapaana olevat ajat ovat pääsääntöisesti päivän viimeisimpiä eli klo 16.15 tai 17.00. Yksittäisenä päivänä voi olla jokin aiempi aika vapaana. Muissa Vantaan kirkoissa on saatavilla myös aikaisempia aikoja.

Pyhän Laurin kirkon vihkiaikojen varaus onnistuu Vantaan seurakuntien verkkosivuilla.

Sanna Heikurinen suosittelee kuitenkin varaamaan vihkiaikaa ensisijaisesti puhelimitse oman seurakunnan kirkkoherranvirastosta, jos haluaa varata ajan näin lähellä kesää.

Nopean tavan avioliittoon astumiseen ilman ennakkovarausta tarjoavat Vaivattomat vihkimiset joka toinen perjantai klo 14–15 Tikkurilan kirkossa. Ne jatkuvat myös kesällä.

Ilman ennakkoilmoittautumista voi mennä naimisiin myös Hääyö-tapahtumassa Vantaan Pyhän Laurin kirkossa 19.9.2025.

Pyhän Laurin kirkon kesä–syyskuun 2026 vihkiajat tulevat hakuun elokuun lopussa viikon 35 aikana (25.8.– 31.8.2025). Vuoden 2026 tammi–toukokuun vihkiajat ovat jo varattavissa Vantaan seurakuntien verkkoasioinnissa tai puhelimitse.

Keväälle 2026 aikoja voi jo varata. Suositun toukokuun ajat ovat jo nyt varattavissa ensi vuodelle.

5.6.2025 15.47