Heräys-huippuseminaari 28.3.2025 tekoälyn vaikutuksista ihmisyyteen ja yhteiskuntaan
Heräys-AI-huippuseminaari on Heurekassa ja verkossa perjantaina 28.3. klo 9-15.

Heräys-tekoälyseminaari
Heurekaan on tapahtumapuitteiden takia vain rajallinen määrä paikkoja. Paikan päälle on mahdollista päästä ilmaiseksi mukaan tapahtuman nettisivujen www.herays.fi kautta.
Hae mukaan paikan päälle 9.3. mennessä - suora linkki ilmoittautumiseen: https://lnkd.in/dYgnsMJ4
Striimiä pääsevät seuraamaan kaikki herays.fi kautta!
Lisätietoja seminaarista:
Tekoälyllä on mittavia vaikutuksia ihmisyyteen. Lisäksi se muuttaa työmme ja yhteiskuntamme. Helsingin, Vantaan ja Tampereen seurakuntayhtymät yhdessä Vantaan kaupungin, Euroopan komission Suomen-edustuston, Business Finlandin, Googlen, Microsoftin ja Suomen tekoälykeskus FCAI:in kanssa järjestävät 28.3. 2025 tekoälyhuippuseminaarin tiedekeskus Heurekassa sekä verkossa. Mukana keskustelemassa ovat myös liikenne- ja viestintäministeriö sekä ulkoministeriö.
Keskustelu tekoälyn aiheuttaman muutoksen ympärillä on pääsääntöisesti ollut talous- ja teknologiapainotteista. Lisäksi tekoälyyn liittyvää sosiologis-eettistä keskustelua käydään siiloissa, jotka eivät tavoita tavallista kansalaista. Tästä syystä kirkko yhteistyökumppaneidensa kanssa haluaa tuoda tämän keskustelun jokaisen suomalaisen ulottuville.
Huippuseminaari kokoaa yhteen merkittäviä yhteiskunnan, yritysmaailman, tutkimuksen, kirkon ja median edustajia keskustelemaan tekoälyn tuomasta murroksesta. Suurelle osalle suomalaisista ei ole vielä valjennut, miten merkittävä tekoälyn tuoma muutos jokaisen ihmisen elämään on.
Seminaarissa kysytään muun muassa, mitä tekoäly oikeasti on, millaisia mahdollisuuksia se tarjoa ja miten valmistautua tulevaan turvallisesti ja eettisesti kestävällä tavalla. Seminaarin keskiössä on etenkin kysymys siitä, miten tekoäly vaikuttaa ihmisyyteen, ja minne olemme matkalla tekoälyn kanssa. Tekoälyn vaikutuksesta ihmisyyteen ovat keskustelemassa filosofi Frank Martela, filosofi Pii Telakivi ja piispa Teemu Laajasalo.
Seminaarin muut keskustelijat ovat Tapio Luoma (arkkipiispa, ev.lut. kirkko), Meeri Haataja (CEO, Saidot), Pekka Abrahamsson (professori, Tampereen yliopisto), Teemu Vidgren (COO, Microsoft), Antti Järvinen (maajohtaja, Google), Jussi Koski (kirkkoherra, ev.lut. kirkko), Miapetra Kumpula-Natri (kansanedustaja), Tuomas Syrjänen (hallituksen puheenjohtaja, Futurice), Marko Latvanen (johtava asiantuntija, DVV), Maria Rautavirta (yksikön johtaja, liikenne- ja viestintäministeriö), Stefan Lindström (teknologia-suurlähettiläs, ulkoministeriö), Ville Mäkipelto (psykologi, teologian tohtori, tubettaja), Jaana Leikas ( johtava tutkija, dosentti, VTT, FCAI), Mikko Rotonen (projektinjohtaja, HUS), Saara Huhanantti (johtaja, Project 5/5) ja Pekka Marttinen (apulaisprofessori, Aalto-yliopisto, FCAI).
Tervetuloa mukaan keskustelemaan ja pohtimaan tekoälyn vaikutuksia yhteiskuntaamme!
4.3.2025 10.27