Olet täällä: Etusivu Kansainvälinen vastuu Terveisiä kaukaa Matkalla maailmalla - afrikkalainen Aasiaa ihmettelemässä
Sivun toiminnot

Matkalla maailmalla - afrikkalainen Aasiaa ihmettelemässä

Kirjoittanut Etiopian Palmutkirjoitettu: torstai 12. maaliskuuta 2009, 10.26 viimeisin muutos: maanantai 16. maaliskuuta 2009, 16.03

 Bangkokin lentoasemalta kohti Hongkongia

Terveiset Hong Kongista! Olemme matkalla Kaukoidässä. Varsinainen matkakohteemme on Taiwan, mutta koska reittimme joka tapauksessa kulkee Bangkokin ja Hong Kongin kautta, päätimme pysähtyä myös niissä. Matkamme tarkoitus on rohkaista eri kirkkoja näkemään perhetyön tarpeet ja mahdollisuudet omilla alueillaan. Vierailemme mm. kolmessa teologisessa seminaarissa.

 

Lähdimme Addis Abebasta viime perjantaina Nairobiin, mistä matka sitten jatkui lauantai-iltana Bangkokiin. Bangkokissa oli tiivis ohjelma. Opetimme yhden päivän teologisella seminaarilla perhetyön perusteista esitellen myös Etiopian Mekane Yesus -kirkon perhetyötä. Kuulijoina oli paitsi opiskelijoita, myös kirkon thai-työntekijöitä ja lähettejä. Seuraavana päivänä kokoonnuimme vähän pienemmällä joukolla keskustelemaan perhetyön tarpeista ja mahdollisuuksista Thaimaan luterilaisessa kirkossa. Molemmista päivistä jäi ihan hyvä tuntu: ihmiset tuntuivat olevan ihan tyytyväisiä kuulemaansa ja tosissaan pohtivat oman kirkkonsa haasteita tällä saralla. Seminaarin rehtori oli dekaani-vaimonsa kanssa mukana molempina päivinä, ja päätöspuheessaan hän toivoi, että voisimme tulla uudelleen vähän pitemmäksi aikaa kouluttamaan kirkon työntekijöitä perhetyöhön.

 

Lähtöpäivämme aamuna pääsimme vielä tutustumaan kirkon ylläpitämään Armonkotiin, missä autetaan yksinhuoltajaäitejä. Perhetyötä sekin on omalla tavallaan.

 

Matkaan kuuluvat myös erilaiset yllätykset ja muutokset. Niitä ei ole puuttunut tältäkään reissulta. Ensimmäiset muutokset kuulimme jo päivää ennen lähtöämme. Matti soitti lentoyhtiöön kysyäkseen, mihin aikaan meidän on hyvä olla lentokentällä. Virkailija totesi saman tien, että lentoaikatauluihin on tullut pieniä muutoksia. Eivät vain olleet tulleet ilmoittaneeksi meille niistä ... Siispä Matti poikkesi lentoyhtiön toimistolla hakemassa uudet lipputulosteet. Suurin muutos näytti olevan siinä, että suunniteltu paluulentomme olikin peruutettu, ja lentäisimme takaisin puolitoista vuorokautta myöhemmin! No, sitä varten saimme sitten myös vahvistuksen siitä, että lentoyhtiö korvaa ylimääräiset majoitus- ym. kustannukset. Mutta toista isompaa muutosta emme silloin panneet merkille, eikä virkailija myöskään muistanut mainita siitä mitään.

 

Yritimme tiistai-iltana varmistaa keskiviikon jatkolentoa Bangkokista Hong Kongiin, kun sitten kävikin ilmi, että myös se oli siirretty vuorokaudella eteenpäin, torstai-iltapäivään! Ja meillä oli sovittuja tapaamisia Hong Kongissa torstai-aamuna. Eipä muuta kuin Skypellä soittamaan internet-puhelua lentotoimistoon Addis Abebaan. Siellä oli onneksi neljän tunnin aikaerosta johtuen vielä toimistoaika. Muutaman puhelun jälkeen saimme kuin saimmekin liput muutetuiksi toisen yhtiön lennolle. Emme kuitenkaan ehtineet saada lentoyhtiön sähköpostilla lähettämää varmistusta asiasta ennen kentälle menoa, joten vähän meitä jännitti, pääsemmekö lähtemään, vai emme.

 

Mutta Hong Kongissa siis nyt olemme. Elisa Nousiainen, entinen Vantaan blogisti hänkin, oli meitä lentoasemalla eilen illalla vastassa. Elisa on meille järjestänyt ohjelmia ja tapaamisia Hong Kongin luterilaisen kirkon ihmisten kanssa kahdeksi päiväksi. Ja lauantaina matka sitten jatkuu kohti Taiwania, jos Jumala suo.

 

Matkaterveisin

 

Anna-Kaarina Palmu

Vantaankosken srk:n nimikkolähetti

anna-kaarina.palmu@felm.org