Rippikoulu aikuisille

Aikuisrippikoulussa pohditaan yhdessä uskoa ja elämää. Etsitään aikuisten kysymyksiin aikuisten näkemyksiä.

Jos rippikoulu jäi nuorena käymättä, se onnistuu myöhemminkin. Yläikärajaa ei ole.

Aikuisrippikoulu voi tulla ajankohtaiseksi, kun

  • sinua on pyydetty kummiksi
  • olet solmimassa avioliiton kirkossa
  • haluat liittyä kirkkoon
  • olet muuten kiinnostunut perehtymään uskoon ja elämän merkitykseen

Useimmiten aikuisrippikoulukin päättyy konfirmaatioon, mutta voit käydä rippikoulun myös tulematta konfirmoiduksi. Jos sinusta on tulossa kummi, myös konfirmaatio tarvitaan.

Aikuisrippikoulu ei maksa mitään. Sen laajuus on noin 20 tuntia.

Aikuisrippikouluja Vantaalla

Aikuisrippikouluun voi osallistua yksityisesti tai ryhmässä, kasvokkain tai verkossa.

Yksityisrippikoulu

Lähiopetuksena, joka sisältää tapaamisia ohjaajana toimivan papin kanssa ja osallistumista seurakunnan elämään ja toimintaan.

Verkko-opetuksena www.aikuisrippikoulu.fi -oppimisympäristössä. Myös verkkorippikouluun sisältyy tapaamisia papin kanssa ja osallistumista seurakunnan elämään ja toimintaan.

Rippikoulu ryhmässä

Kaikille avoimia aikuisten rippikouluryhmiä aloittaa eri puolilla Vantaata useita kertoja vuodessa.

Ryhmälle laaditaan aina oma suunnitelma. Se voi sisältää esimerkiksi viisi yhteistä tapaamista ja lisäksi omaa työskentelyä.

Rippikouluun ilmoittautuminen

Lähetä yhteystietosi tästä linkistä, niin sinuun ollaan yhteydessä.

Aikuisrippikoulu tarjosi keskustelukaverin

Jouko Lind hakeutui aikuisrippikouluun, koska hänellä oli kysymyksiä uskosta, mutta ei ketään, joka niihin vastaisi. Lind konfirmoitiin Hämeenkylän kirkossa helmikuussa 2017.

- Olin käynyt kasteella helluntaiseurakunnassa aikuisena ja uskonelämä lähti siitä käyntiin pikkuhiljaa. Sitten ei oikein tullut luettua Raamattua, eikä ollut sen henkisiä ystäviä, joiden kanssa olisin voinut jutella uskosta.

- Sitten ajattelin, että jos menisin puhumaan papin kanssa, kun he ainakin tietävät näistä asioista. Tulisi tutuksi perusasiat.

- Halusin tietää lisää Jeesuksesta. Oli paljon kysymyksiä, eikä ketään, joka niihin vastaisi. Kaipasin keskustelukaveria.

- Aikuisrippikoulun aloitin syksyllä 2016 Hämeenkylän seurakunnassa. On ollut tosi joustavaa. Ollaan sovittu tapaamisia silloin tällöin ja käytetty Netflixiä ja nettiä opetuksessa.

- Opetus on ollut hyvää, tosi hyvää tietoa on tullut paljon. Olen saanut hyvän pohjan uskonelämälle ja tullut Jumala, Jeesus ja Raamattu tutuiksi. Tällä linjalla on hyvä jatkaa.

- Vähän konfirmaatio jännittää, mutta en ole etukäteen ajatellut paljon mitään, mitä siltä odottaisin. Se on luonteva osa rippikoulua.

Jouko Lind ja pastori Miika Koistinen konfirmaatiossa Hämeenkylän kirkossa.

Hakunilan seurakunta
Harri Nurminen
harri.nurminen@evl.fi 
p. 050 354 7648

Hämeenkylän seurakunta
Miika Koistinen
miika.koistinen@evl.fi
p.044 422 0338

Korson seurakunta
Jani Vanhala
jani.vanhala@evl.fi
p.050 310 7032

Rekolan seurakunta
Arto Nuutinen
arto.nuutinen@evl.fi
p.050 436 7712

Tikkurilan seurakunta
Terhi Viljanen
terhi.viljanen@evl.fi
p.050 310 6824

Suvi-Maria Roine
suvi-maria.roine@evl.fi
p.044 422 0410

Vanda Svenska Församling
Anu Paavola
anu.paavola@evl.fi
p.050 544 2671

Kaj. Andersson
kaj.andersson@evl.fi
p.050 5637521

Vantaankosken seurakunta
Oili Karinen
oili.karinen@evl.fi
p.050 527 6961