Olet täällä: Etusivu Kirkko ja seurakuntatilat Korson kirkon soittimet
Sivun toiminnot

Korson kirkon soittimet

Korson kirkon urut
Kuvaaja: Sini Pennanen
Kuvaaja: Sini Pennanen

Korson kirkon urut on rakentanut Sotkamon Urkurakentajat Oy. Uusien urkujen asennus alkoi lokakuussa 2002 kirkon uudistustyön valmistuttua ja käyttöönottokonsertti pidettiin helmikuussa 2003. Urkuprojektin valvojana ja tarkastajana toimi urkutaiteilija Markku Mäkinen. Korson kirkon vanhat urut soivat nykyään Luvian kirkossa. Uusi cembalo otettiin käyttöön Korson kirkossa helmikuun lopussa 2004. Soittimen ovat suunnitelleet muusikko Jonte Knif ja soitinrakentaja Arno Pelto.

URUT
Korson kirkon urut edustavat alankomaalaisen urkutyylin soitinta. Soitin sopii monen eri tyylilajin musiikin soittamiseen ja tarjoaa runsaasti mahdollisuuksia liturgisena soittimena. Urkujen sijoituspaikka ei sallinut syvyyssuuntaista rakentamista, joten rakentamisessa käytettiin hyväksi kirkkosalin korkeutta. Soittimen julkisivu nouseekin yli kuuden metrin korkeuteen.
Uruissa on 18 äänikertaa jaettuna kahdelle sormiolle ja jalkiokoskettimistolle. Urkujen viritysjärjestelmä on Weckmeister III. Kirkkosalissa on myös 3-äänikertainen Kangasalan Urkutehtaan rakentama positiivi.

CEMBALO
Korson kirkon cembalo on yhdistelmä ominaisuuksia ja rakenneratkaisuita eikä edusta minkään soitintyypin suoraa kopiota. Tällaisen ratkaisun avulla on koetettu luoda kevyempi ja varhaisempaa sointi-ihannetta edustava yleissoitin, kuin tyypillisesti mielletyt franko-flaamilaiset soittimet (Ravalement-Ruckers ym.). Soittimen kielitys on kauttaaltaan messinkiä. Ratkaisu tuottaa tasaisen soinnin koko äänialueella.