Hautausmailla haravoidaan kausityöntekijöiden voimin
Vantaan seurakuntien hautausmailla ahertaa tänä kesäkautena yhteensä 36 kausityöntekijää. Osa heistä on puutarha-alan ammattilaisia, suurimmalla osalla ei kuitenkaan ole alan koulutusta.
Kokemuksia alalta saattaa kuitenkin olla, kuten 21-vuotiaalla Juha Utriaisella. Hän tekee kesän ajan töitä Helsingin pitäjän kirkon hautausmaalla.
-Olisin päässyt myös pakkasvarastoon töihin -22-asteeseen, mutta tulin mieluummin tänne. Nyt saa olla ulkona raittiissa ilmassa ja auringossa -siinä syyt miksi olen tullut takaisin vuodesta toiseen.
Liiketaloutta opiskelevalle Utriaiselle tämä on kolmas kesä hautausmaalla. Kokemusta on töiden myötä kertynyt paitsi pensasaitojen leikkuusta, myös työelämästä yleensä.
-Tässä saa kokemusta myös työyhteisössä toimimisesta ja ihmissuhteista, siitä miten työpaikalla ollaan. Seurakunta on mielestäni reilu ja huomioon ottava työnantaja, kertoo Utriainen.
Kesä on kiireisintä aikaa
Hautausmailla kausityöntekijöiden työ alkaa huhtikuussa ja jatkuu lokakuulle. Alkukaudesta kunnostetaan, keväällä istutetaan uutta, kesällä hoidetaan istutuksia ja lopulta on edessä loppusiivous. Juuri nyt keskellä kesää on menossa kiireisin aika. Helsingin pitäjän kirkon hautausmaalla töitä tehdään 15 hehtaarin alueella.
-Leikkaan ruohoa, trimmaan pensasaitoja, kastelen kukkia, haravoin ja tyhjään roskalavoja. Minusta on tämän myötä kehkeytymässä oikea multasormi, näistä opeista on hyötyä mökilläkin, hymyilee Utriainen.
Hautausmaa on harvoja paikkoja, jotka tarjoavat nuorille töitä. Nuorimmat töihin otettavat ovat 16-vuotiaita. Vantaan hautausmaille alaikäisiä hakijoita oli tänä keväänä noin 200, yhteensä hakijoita oli 330.
Nuorista hakijoista haastatteluun kutsuttavat valittiin arpomalla. Kausityöntekijöiden valinnoissa vaikuttavat muun muassa aiempi työkokemus, fyysinen kunto, soveltuvuus ryhmätyöskentelyyn, mahdollisuus työskennellä koko kauden ajan ja työmotivaatio.
Töitä tehdään - satoi tai paistoi
-Töihin tullaan vaikka sataisi. Varusteet ovat kunnossa sadetakkeja ja turvakenkiä myöden. Tämä työ on fyysistä ja myös turvallisuus on huomioitava, toteaa myös koneita hautausmaalla ajava Utriainen.
Hautausmaalla työskentely vaatii tietynlaista pelisilmää. Ruohonleikkuri ei saa pärähtää käyntiin kesken hautajaisten. Hautausmaalla varaudutaan niin ikään turisteihin ja omaisten kysymyksiin hautapaikkojen sijainnista.
-Itselleni ei ole juuri turisteja tullut vastaan, mutta omaiset jäävät välillä jutustelemaan. Heitä neuvon ja opastan.
Juttua varten haastateltiin myös Vantaan seurakuntien hautaustoimen päällikköä Minna Ahoa.














